Yageo RT0402CRD0716R2L
RT0402CRD0716R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0716R2L
Brief Description
RES SMD 16.2OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0716R2L.pdf
Availability of RT0402CRD0716R2L
QUANTITY
RT0402CRD0716R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0716R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0716R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0716R2L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0716R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0716R2L Details Description
Related parts for RT0402CRD0716R2L
RES SMD 4.99K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf