Yageo RT0402CRD0725R5L
RT0402CRD0725R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0725R5L
Brief Description
RES SMD 25.5OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0725R5L.pdf
Availability of RT0402CRD0725R5L
QUANTITY
RT0402CRD0725R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0725R5L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0725R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0725R5L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0725R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0725R5L Details Description
Related parts for RT0402CRD0725R5L
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.69KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
ENCLOSURE MOUNTING PLATE datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D SOL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf