Yageo RT0402CRD0726K1L
RT0402CRD0726K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0726K1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0726K1L.pdf
Availability of RT0402CRD0726K1L
QUANTITY
RT0402CRD0726K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0726K1L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0726K1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0726K1L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0726K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0726K1L Details Description
Related parts for RT0402CRD0726K1L
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN WIRE SEAL 6POS UMNL BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 250MA 125V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf