Yageo RT0402CRD0733R2L
RT0402CRD0733R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0733R2L
Brief Description
RES SMD 33.2OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0733R2L.pdf
Availability of RT0402CRD0733R2L
QUANTITY
RT0402CRD0733R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0733R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0733R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0733R2L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0733R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0733R2L Details Description
Related parts for RT0402CRD0733R2L
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5VDC OUT 3PHASE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 545 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
PHOTODIODE DOME BG18 TO-46 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf