Yageo RT0402CRD0737K4L
RT0402CRD0737K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0737K4L
Brief Description
RES SMD 37.4K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0737K4L.pdf
Availability of RT0402CRD0737K4L
QUANTITY
RT0402CRD0737K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0737K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0737K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0737K4L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0737K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0737K4L Details Description
Related parts for RT0402CRD0737K4L
IC DAC 12BIT W/AMP W/BUFF 24-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 16SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K WP 1.5KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 40V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FABRIC TAPE COPPER datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23 datasheet.pdf