Yageo RT0402CRD073K57L
RT0402CRD073K57L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD073K57L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD073K57L.pdf
Availability of RT0402CRD073K57L
QUANTITY
RT0402CRD073K57L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD073K57L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD073K57L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD073K57L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD073K57L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD073K57L Details Description
Related parts for RT0402CRD073K57L
IDC CABLE - MKR16K/MC16F/MCS16K datasheet.pdf
RES KIT 4.7K-100K 1/16W 310PCS datasheet.pdf
CABLE TIE BARBTY ASSORTED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
1 1/2" THERMASHIELD TUBE 250' datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 49POS datasheet.pdf
1.25MM M/F ON 32AWG 150MM datasheet.pdf