Yageo RT0402CRD0742R2L
RT0402CRD0742R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0742R2L
Brief Description
RES SMD 42.2OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0742R2L.pdf
Availability of RT0402CRD0742R2L
QUANTITY
RT0402CRD0742R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0742R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0742R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0742R2L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0742R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0742R2L Details Description
Related parts for RT0402CRD0742R2L
IC BUS TXRX LVTTL-GTLP 20-TVSOP datasheet.pdf
IC MCU 32K FLASH 2K SRAM 28-SOIC datasheet.pdf
P.F.MALE SIGNAL LCP 12 datasheet.pdf
IC UNIV BUS EXCHANGER 56SSOP datasheet.pdf
CONN CAP 3POS MINI-U-MNL BLACK datasheet.pdf
LED CBI 3MM MULTI-LEVEL QUAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf