Yageo RT0402CRD07499RL
RT0402CRD07499RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD07499RL
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD07499RL.pdf
Availability of RT0402CRD07499RL
QUANTITY
RT0402CRD07499RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD07499RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD07499RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD07499RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD07499RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD07499RL Details Description
Related parts for RT0402CRD07499RL
RELAY OPTOMOS 170MA DP 8-DIP datasheet.pdf
ICL 2 OHM 25% 25A 30MM datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 2A TO220FP-3 datasheet.pdf
CONN TRB JACK STR SOLDER datasheet.pdf
TRIPLE TAP ADAPTER - CARD PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf