Yageo RT0402CRD0752K3L
RT0402CRD0752K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0752K3L
Brief Description
RES SMD 52.3K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0752K3L.pdf
Availability of RT0402CRD0752K3L
QUANTITY
RT0402CRD0752K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0752K3L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0752K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0752K3L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0752K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0752K3L Details Description
Related parts for RT0402CRD0752K3L
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 0.5X3MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 510NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
2UF 350V 9.5X20.5 85C AXI datasheet.pdf