Yageo RT0402CRD078K66L
RT0402CRD078K66L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD078K66L
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD078K66L.pdf
Availability of RT0402CRD078K66L
QUANTITY
RT0402CRD078K66L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD078K66L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD078K66L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD078K66L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD078K66L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD078K66L Details Description
Related parts for RT0402CRD078K66L
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER 480MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 0.9V 5TSOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V SMD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
IC AMP LNA 5V 1900MHZ 8HWSON datasheet.pdf