Yageo RT0402CRD079K53L
RT0402CRD079K53L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD079K53L
Brief Description
RES SMD 9.53K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD079K53L.pdf
Availability of RT0402CRD079K53L
QUANTITY
RT0402CRD079K53L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD079K53L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD079K53L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD079K53L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD079K53L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD079K53L Details Description
Related parts for RT0402CRD079K53L
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 125MHZ SOT1152-1 datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 37V WT DOME YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CUSTOM RESISTOR BLANK 2512 datasheet.pdf
BCZ 3.81/18/180F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf