Yageo RT0402CRE0712R1L
RT0402CRE0712R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0712R1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0712R1L.pdf
Availability of RT0402CRE0712R1L
QUANTITY
RT0402CRE0712R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0712R1L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0712R1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0712R1L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0712R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0712R1L Details Description
Related parts for RT0402CRE0712R1L
FIXED IND 4.7UH 1.7A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
FITTING COUPLER POLY CLR 2 X 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IGBT MOD 7PAC 600V 200A NX SER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC datasheet.pdf