Yageo RT0402CRE07162RL
RT0402CRE07162RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE07162RL
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE07162RL.pdf
Availability of RT0402CRE07162RL
QUANTITY
RT0402CRE07162RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE07162RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE07162RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE07162RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE07162RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE07162RL Details Description
Related parts for RT0402CRE07162RL
IC REG LDO 1.65V 3A SPAK-3 datasheet.pdf
EDGECARD EXTEND 120PS .050 PCI32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
HALOGEN QUARTZ T-3 METAL 2PIN 6V datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 37A TO-247 datasheet.pdf