Yageo RT0402CRE07169RL
RT0402CRE07169RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE07169RL
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE07169RL.pdf
Availability of RT0402CRE07169RL
QUANTITY
RT0402CRE07169RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE07169RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE07169RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE07169RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE07169RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE07169RL Details Description
Related parts for RT0402CRE07169RL
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf