Yageo RT0402CRE0716R2L
RT0402CRE0716R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0716R2L
Brief Description
RES SMD 16.2OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0716R2L.pdf
Availability of RT0402CRE0716R2L
QUANTITY
RT0402CRE0716R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0716R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0716R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0716R2L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0716R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0716R2L Details Description
Related parts for RT0402CRE0716R2L
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
19 CIR MTA-156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
4R VER HDR PF SELLD 2GP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHIL SLOT #2 8.07" datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf