Yageo RT0402CRE071K18L
RT0402CRE071K18L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE071K18L
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE071K18L.pdf
Availability of RT0402CRE071K18L
QUANTITY
RT0402CRE071K18L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE071K18L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE071K18L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE071K18L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE071K18L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE071K18L Details Description
Related parts for RT0402CRE071K18L
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
IC CLOCK TRANSLATOR 8OUT 72LFCSP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf