Yageo RT0402CRE0726K7L
RT0402CRE0726K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0726K7L
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0726K7L.pdf
Availability of RT0402CRE0726K7L
QUANTITY
RT0402CRE0726K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0726K7L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0726K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0726K7L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0726K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0726K7L Details Description
Related parts for RT0402CRE0726K7L
CONN HEADER .100 DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 4POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-7 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 5W T18 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf