Yageo RT0402CRE0727K4L
RT0402CRE0727K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0727K4L
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0727K4L.pdf
Availability of RT0402CRE0727K4L
QUANTITY
RT0402CRE0727K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0727K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0727K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0727K4L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0727K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0727K4L Details Description
Related parts for RT0402CRE0727K4L
IC SENSOR TOUCH/PROX 1CHAN 8DIP datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM OVP UVLO HV D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 9OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 796 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf