Yageo RT0402CRE0735K7L
RT0402CRE0735K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0735K7L
Brief Description
RES SMD 35.7K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0735K7L.pdf
Availability of RT0402CRE0735K7L
QUANTITY
RT0402CRE0735K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0735K7L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0735K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0735K7L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0735K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0735K7L Details Description
Related parts for RT0402CRE0735K7L
RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINI LATCH HSG BULKHEAD DR datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 165MA 3.45 OHM datasheet.pdf