Yageo RT0402CRE07510RL
RT0402CRE07510RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE07510RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE07510RL.pdf
Availability of RT0402CRE07510RL
QUANTITY
RT0402CRE07510RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE07510RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE07510RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE07510RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE07510RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE07510RL Details Description
Related parts for RT0402CRE07510RL
IDC CABLE - MSD50K/MC50F/MSD50K datasheet.pdf
BOARD EVAL LF 125KHZ ANT DVR PSV datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT143 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO POL RAMP 16POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf