Yageo RT0402CRE0756K2L
RT0402CRE0756K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0756K2L
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0756K2L.pdf
Availability of RT0402CRE0756K2L
QUANTITY
RT0402CRE0756K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0756K2L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0756K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0756K2L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0756K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0756K2L Details Description
Related parts for RT0402CRE0756K2L
IC PROGRAM 3.400V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN SR MALE 4POS W/XMAS GRAY datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
PAC-M340-SD15-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
RES 2 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf