Yageo RT0402CRE075K23L
RT0402CRE075K23L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE075K23L
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE075K23L.pdf
Availability of RT0402CRE075K23L
QUANTITY
RT0402CRE075K23L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE075K23L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE075K23L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE075K23L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE075K23L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE075K23L Details Description
Related parts for RT0402CRE075K23L
RES SMD 6.49K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16M/CDP16S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 11M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
HARLINK 10P PC MA DB END CABLE L datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS 150.0000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf