Yageo RT0402CRE0780R6L
RT0402CRE0780R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0780R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0780R6L.pdf
Availability of RT0402CRE0780R6L
QUANTITY
RT0402CRE0780R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0780R6L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0780R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0780R6L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0780R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0780R6L Details Description
Related parts for RT0402CRE0780R6L
IC MOTOR DRIVER PAR 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf