Bourns Inc. 3386X-DF6-500
3386X-DF6-500 picture photo
Mfg. Part Number
3386X-DF6-500
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-DF6-500.pdf
Availability of 3386X-DF6-500
QUANTITY
3386X-DF6-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-DF6-500
Internal Part NumberEIS-3386X-DF6-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-DF6-500
Related Links3386X-, 3386X-DF6-500 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-DF6-500 Details Description
Related parts for 3386X-DF6-500
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 0.13 OHM 5% AXL datasheet.pdf
OSC TCXO 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
4 POS MALE VERTICAL CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBACK PWM 6TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf