Yageo RT0402CRE07931RL
RT0402CRE07931RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE07931RL
Brief Description
RES SMD 931 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE07931RL.pdf
Availability of RT0402CRE07931RL
QUANTITY
RT0402CRE07931RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE07931RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE07931RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE07931RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE07931RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE07931RL Details Description
Related parts for RT0402CRE07931RL
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM SPRNG SPD SHRT 12-10AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO214AB datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG WITH 1 LEVER SIZE 24 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf