Yageo RT0402DRD0716R2L
RT0402DRD0716R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0716R2L
Brief Description
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0716R2L.pdf
Availability of RT0402DRD0716R2L
QUANTITY
RT0402DRD0716R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0716R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0716R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0716R2L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD0716R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0716R2L Details Description
Related parts for RT0402DRD0716R2L
FIXED IND 1.8UH 650MA 180 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 10K/52K 64TQFP datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 2"X6 YDS BLK datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 23.37MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG RED 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.200 T/H datasheet.pdf
IC CAPSENSE 8K FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf