Yageo RT0402DRD0728RL
RT0402DRD0728RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0728RL
Brief Description
RES SMD 28 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0728RL.pdf
Availability of RT0402DRD0728RL
QUANTITY
RT0402DRD0728RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0728RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0728RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0728RL
Related LinksRT0402D, RT0402DRD0728RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0728RL Details Description
Related parts for RT0402DRD0728RL
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .700" datasheet.pdf
MATTOP RUBBER GREY .060 24X36 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 100MA 16DIP datasheet.pdf
IC MPU I960 25MHZ 132PGA datasheet.pdf
LGH, RECEPTACLE ASS'Y datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf