Yageo RT0402DRD073K3L
RT0402DRD073K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD073K3L
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD073K3L.pdf
Availability of RT0402DRD073K3L
QUANTITY
RT0402DRD073K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD073K3L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD073K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD073K3L
Related LinksRT0402D, RT0402DRD073K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD073K3L Details Description
Related parts for RT0402DRD073K3L
CONN HDR 40 PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .130" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CA F/O 62.5LDS POLY OM BAY 30 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
INPUT MODULE 2 ANALOG datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1213D080W1 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
560UF 25V 10X25MM 105C 7000H datasheet.pdf