Yageo RT0402DRD07511RL
RT0402DRD07511RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD07511RL
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD07511RL.pdf
Availability of RT0402DRD07511RL
QUANTITY
RT0402DRD07511RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD07511RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD07511RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD07511RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD07511RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD07511RL Details Description
Related parts for RT0402DRD07511RL
CONN HEADER .100 24POS DL AU PCB datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1KV 70A DO5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 30A BLUE datasheet.pdf