Yageo RT0402DRD07750RL
RT0402DRD07750RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD07750RL
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD07750RL.pdf
Availability of RT0402DRD07750RL
QUANTITY
RT0402DRD07750RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD07750RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD07750RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD07750RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD07750RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD07750RL Details Description
Related parts for RT0402DRD07750RL
MOSFET N-CH 55V 18A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS W/POST SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 500' datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf