Yageo RT0402DRD0784R5L
RT0402DRD0784R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0784R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0784R5L.pdf
Availability of RT0402DRD0784R5L
QUANTITY
RT0402DRD0784R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0784R5L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0784R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0784R5L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD0784R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0784R5L Details Description
Related parts for RT0402DRD0784R5L
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 160MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BREAK 4POS datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf