Yageo RT0402DRE07121RL
RT0402DRE07121RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07121RL
Brief Description
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07121RL.pdf
Availability of RT0402DRE07121RL
QUANTITY
RT0402DRE07121RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07121RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07121RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07121RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07121RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07121RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07121RL
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 6-BIT INVERT/CLK-DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GREEN .200 datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 640MA 1.05 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS datasheet.pdf