TE Connectivity Measurement Specialties 4515-DS5A020DP
4515-DS5A020DP picture photo
Mfg. Part Number
4515-DS5A020DP
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 8DIP
Datasheet Download
4515-DS5A020DP.pdf
Availability of 4515-DS5A020DP
QUANTITY
4515-DS5A020DP Order Process
Ship out your order
Specifications of 4515-DS5A020DP
Internal Part NumberEIS-4515-DS5A020DP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMS45xx Series
Featured ProductMS45xx Series Pressure Sensors
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure0.72 PSI (4.98 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 0.14" (3.56mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure20 PSI (137.9 kPa)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4515-DS5A020DP
Related Links4515-DS, 4515-DS5A020DP Datasheet, TE Connectivity Measurement Specialties Distributor
4515-DS5A020DP Details Description
Related parts for 4515-DS5A020DP
COVER DUCT PVC DGY 2.5"(6=6') datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 6.25MHZ 8MINISOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 10POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FILTER 10.7MHZ 200KHZ BANDWIDTH datasheet.pdf