Yageo RT0402DRE07182RL
RT0402DRE07182RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07182RL
Brief Description
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07182RL.pdf
Availability of RT0402DRE07182RL
QUANTITY
RT0402DRE07182RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07182RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07182RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07182RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07182RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07182RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07182RL
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 85.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SMIA65 CAMERA SOCKET CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ 1A NO/NC POLY datasheet.pdf