Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD6K98
RNF12FTD6K98 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD6K98
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD6K98.pdf
Availability of RNF12FTD6K98
QUANTITY
RNF12FTD6K98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD6K98
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD6K98
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD6K98
Related LinksRNF12F, RNF12FTD6K98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD6K98 Details Description
Related parts for RNF12FTD6K98
SIDACTOR BI 220V 150A DO-214AA datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 0 DEG GRAY/BLUE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DIODE 400V 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf