Yageo RT0402DRE0718R7L
RT0402DRE0718R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE0718R7L
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE0718R7L.pdf
Availability of RT0402DRE0718R7L
QUANTITY
RT0402DRE0718R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE0718R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE0718R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE0718R7L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE0718R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE0718R7L Details Description
Related parts for RT0402DRE0718R7L
RES 0.03 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 27.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf