Yageo RT0402DRE071K3L
RT0402DRE071K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE071K3L
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE071K3L.pdf
Availability of RT0402DRE071K3L
QUANTITY
RT0402DRE071K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE071K3L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE071K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE071K3L
Related LinksRT0402D, RT0402DRE071K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE071K3L Details Description
Related parts for RT0402DRE071K3L
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 28MLP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
040 MLC T.F. CAP HSG 14P NATU datasheet.pdf
IC USB SWITCH QUAD 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100 L.210 datasheet.pdf