Yageo RT0402DRE071K4L
RT0402DRE071K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE071K4L
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE071K4L.pdf
Availability of RT0402DRE071K4L
QUANTITY
RT0402DRE071K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE071K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE071K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE071K4L
Related LinksRT0402D, RT0402DRE071K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE071K4L Details Description
Related parts for RT0402DRE071K4L
SOCKET ADAPTER QFP TO 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf