Yageo RT0402DRE071K5L
RT0402DRE071K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE071K5L
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE071K5L.pdf
Availability of RT0402DRE071K5L
QUANTITY
RT0402DRE071K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE071K5L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE071K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE071K5L
Related LinksRT0402D, RT0402DRE071K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE071K5L Details Description
Related parts for RT0402DRE071K5L
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 210 MOHM datasheet.pdf
HDMI OVER CAT5 EXTENDER REMOTE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.175W 0.1% AXIAL datasheet.pdf