Diodes Incorporated SBRT60U50CT
SBRT60U50CT picture photo
Mfg. Part Number
SBRT60U50CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 50V 60A TO-220AB
Datasheet Download
SBRT60U50CT.pdf
Availability of SBRT60U50CT
QUANTITY
SBRT60U50CT Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT60U50CT
Internal Part NumberEIS-SBRT60U50CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTrenchSBR
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If520mV @ 30A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr700µA @ 50V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT60U50CT
Related LinksSBRT6, SBRT60U50CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT60U50CT Details Description
Related parts for SBRT60U50CT
FIXED IND 2.7UH 1.58A 79 MOHM datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMU15H/AE15M/HFU15H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SC59R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf