Yageo RT0402DRE07243RL
RT0402DRE07243RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07243RL
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07243RL.pdf
Availability of RT0402DRE07243RL
QUANTITY
RT0402DRE07243RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07243RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07243RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07243RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07243RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07243RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07243RL
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
RES 11K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 30 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
SUBMIN SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
"MICRO 51C P 8"" YEL FLOAT NI" datasheet.pdf