Yageo RT0402DRE07261RL
RT0402DRE07261RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07261RL
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07261RL.pdf
Availability of RT0402DRE07261RL
QUANTITY
RT0402DRE07261RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07261RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07261RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07261RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07261RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07261RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07261RL
IC MCU 8BIT 768B OTP 8SOIJ datasheet.pdf
IC AMP IF 5V GAIN CTRL TSSOP-16 datasheet.pdf
RES 11.0K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf