Yageo RT0402FRE0710R7L
RT0402FRE0710R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0710R7L
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0710R7L.pdf
Availability of RT0402FRE0710R7L
QUANTITY
RT0402FRE0710R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0710R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0710R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0710R7L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0710R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0710R7L Details Description
Related parts for RT0402FRE0710R7L
FILTER LINE PWR RFI LOW .250 3A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONV DC/DC 5VIN 12A 0.9-3.3V OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 12POS datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
POE SPLITTER 21W 12V DESKTOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.630" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf