Yageo RT0402FRE0722K6L
RT0402FRE0722K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0722K6L
Brief Description
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0722K6L.pdf
Availability of RT0402FRE0722K6L
QUANTITY
RT0402FRE0722K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0722K6L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0722K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0722K6L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0722K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0722K6L Details Description
Related parts for RT0402FRE0722K6L
IC SWITCH SPDT 8MSOP datasheet.pdf
KIT REF HDWR ROADRUNNER PLUGTALK datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 500MCM datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 500KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M GRAY 12' datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf