Yageo RT0402FRE07267RL
RT0402FRE07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE07267RL
Brief Description
RES SMD 267 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE07267RL.pdf
Availability of RT0402FRE07267RL
QUANTITY
RT0402FRE07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE07267RL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE07267RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE07267RL
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE07267RL Details Description
Related parts for RT0402FRE07267RL
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 133 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 BRASS 15MM datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf