Yageo RT0402FRE0743R2L
RT0402FRE0743R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0743R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0743R2L.pdf
Availability of RT0402FRE0743R2L
QUANTITY
RT0402FRE0743R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0743R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0743R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0743R2L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0743R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0743R2L Details Description
Related parts for RT0402FRE0743R2L
Crystal 30.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 2WIRE I2C 10MSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-DIP datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 50POS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 11POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 240VAC 110VDC datasheet.pdf
CAP CER 130PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf