Yageo RT0402FRE0745R3L
RT0402FRE0745R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0745R3L
Brief Description
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0745R3L.pdf
Availability of RT0402FRE0745R3L
QUANTITY
RT0402FRE0745R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0745R3L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0745R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0745R3L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0745R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0745R3L Details Description
Related parts for RT0402FRE0745R3L
IDC CABLE - MSC26K/MC26M/MCG26K datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/32" 10.7" datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA DO213AA datasheet.pdf