Yageo RT0402FRE0761K9L
RT0402FRE0761K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0761K9L
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0761K9L.pdf
Availability of RT0402FRE0761K9L
QUANTITY
RT0402FRE0761K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0761K9L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0761K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0761K9L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0761K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0761K9L Details Description
Related parts for RT0402FRE0761K9L
CONN HEADER PA 12POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
IC OCT TRNSP D-TYP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH CW 125W NI780S datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SACC-CI-M12FS-8CON- TOR 32 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf