Yageo RT0402FRE0780R6L
RT0402FRE0780R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0780R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0780R6L.pdf
Availability of RT0402FRE0780R6L
QUANTITY
RT0402FRE0780R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0780R6L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0780R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0780R6L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0780R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0780R6L Details Description
Related parts for RT0402FRE0780R6L
LCD MODULE 16X2 CHARACTER datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A I-PAK datasheet.pdf
IC QUAD-PORT EQUIP MGR 64HTQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1" X 5-YD, GR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
4POS,TAB 5.8X0.8,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf