Yageo RT0402FRE078K25L
RT0402FRE078K25L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE078K25L
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE078K25L.pdf
Availability of RT0402FRE078K25L
QUANTITY
RT0402FRE078K25L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE078K25L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE078K25L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE078K25L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE078K25L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE078K25L Details Description
Related parts for RT0402FRE078K25L
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 125VAC 63VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN DIN M FEMALE 16CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BEARING SPACER datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.00051UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf